Garanti
Garanti

Yeni Araç Genel Garantisi

Yeni aracın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı,

a.4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun ile 4822 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanunda belirtilen tüketiciler ve binek otomobiller için Teslim tarihinden itibaren2 yıl (sınırsız kilometre)garanti altındadır.

b.4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun ile 4822 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanunda belirtilen tüketiciler haricindekiler (Ticari ve mesleki amaçlarla satın alınan, kullanılan ve yararlanılan araçlar için) ve hafif ticari araçlar için Teslim tarihinden itibaren2 yıl veya 100.000 km. süresince (hangisi once dolarsa)garanti altındadır.

c.3 yıl boya garantisi

d.10 yıl Paslanma Sonucu Delinmeye Karşı Gövde Garantisi;Škoda Fabia (12/1999 - 02/2008 arası üretilen araçlar), Škoda Octavia Tour (07/1996’dan itibaren üretilen araçlar) ve Škoda Superb (10/2001 - 02/2008 arası üretilen araçlar)

e. 12 yıl Paslanma Sonucu Delinmeye Karşı Gövde Garantisi; Yeni Škoda Fabia (12/2006’ den itibaren üretilen araçlar), Škoda Octavia (02/2004’ den itibaren üretilen araçlar), Yeni Škoda Octavia (11/2008’ den itibaren üretilen araçlar), ŠkodaRoomster (03/2006’ den itibaren üretilen araçlar), Yeni Superb (03/2008’ den itibarenüretilen araçlar) ve ŠkodaYeti.

g.Genel parça garantisi;Aracın 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile 4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a dayanılarak yürürlüğe konulan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik uyarınca; Garanti Belgesi ile satılması zorunlu olan bir parçanın (Araç Lastikleri, Farlar, Gösterge Tablosu ve Göstergeler, Merkezi Kilitler, Emniyet Kemeri ve Bağlantıları, Emniyet Camları, Egzoz Boru ve Susturucuları, Şarj Dinamosu, Jantlar, Katalitik Konvektörler, Amortisörler, Radyatörler, Oto Klimaları) Skoda yetkili servislerince değiştirilmesi durumunda, aracın yaş ve kilometresine bakılmaksızın, bu parçanın malzeme, montaj ve işçilik hatalarından dolayı arızalanmasına karşı, parça; fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Diğer parçalar için garanti süresi fatura tarihinden itibaren 12 ay'dır.

h. Garanti Ücreti;Garanti onarımları karşılığında parç, işçilik ve harici malzeme/işçilik adı altında müşteriden herhangi bir ücret talep edilmez.


Aracın kullanım süresince kendinden beklenen performansı gösterebilmesi ve verimli çalışabilmesi için, aracın tanıtma ve kullanma ve bakım kılavuzlarında belirtilen periyodik bakım ve onarımlarının Škoda Yetkili Servislerince, gereken zamanlarda yapılmış olmalıdır. Bunun da garanti ve servis planı kitapçıklarına işlenerek belgelenmesi gereklidir.

Garanti Kapsamına Girmeyenler

Tadilat ve Değişiklikler Nedeniyle Hasar ve Paslanma :
a.Şasi no, motor no vb.gibi aracı belirleyen rakamlar, harfler, levhalar, etiketler, damgalar üzerinde yapılan tahribat ve/veya değişiklik halinde araç garanti kapsamı dışındadır.
b.Aracın “Uygunluk Belgesi”nde belirtilen özellikleri ortadan kaldıran her türlü tadilat ve değişiklik yapıldığında araç garanti kapsamı dışındadır.

Hatalı Kullanım, Kaza ve Değişiklikler Nedeniyle Hasar ve Paslanma :
a.Aracın ”Kullanma Kılavuzu”nda belirtildiği gibi uygun kullanılmamasından ve/veya bu GarantiBelgesinde belirtilen talimatlara uyulmamasın-dan meydana gelen arızalar garanti kapsamına girmez.
b.Aracın “Uygunluk Belgesi”nde belirtilen taşıma kapasitesi üzerinde aşırı yüklenmesi, fazla yolcu ve yük taşınması ve/veya bu şekilde kullanılması sonucu oluşacak arızalar garanti kapsamına girmez.
c.Diğer araçlarla yarışma, aracın kötü yol şartlarında kullanılması gibi hatalı kullanımlar sonucu oluşan arızalar garanti kapsamına gir-mez.
d.Çarpma, yangın, hırsızlık, toplumsal kargaşa, doğal afetler vb. nedenlerle meydana gelen hasarlar garanti kapsamına girmez.
e.Yetkili Škoda Servisi’nin dışında başka bir kişi ve/veya kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bakımlar, onarımlar ve/veya yedek parça değişimlerinin yapıldığının belirlenmesi durumunda araç garanti kapsamı dışında değerlendirilir.
f.Aracın motor çalışma parametrelerinin değiştirilmesi, ilave elektrik tesisatı döşenmesi ve/veya Yetkili Škoda Servis’lerinin dışında elektrik tesisatına müdahale edilmesi ve/veya ilave tesisat montajının yapılması sonucunda oluşan arızalar garanti kapsamına girmez.
g.Škoda özelliklerine uygun olmayan ve/veya Yüce Auto Motorlu Araçlar Tic.A.Ş. tarafından onaylanmayan yedek parça, aksesuar kullanımı ve/veya tavsiye edilenler dışında kullanılan yağ, yakıt, hidrolik ve diğer sıvılardan kaynaklanan arızalar garanti kapsamına girmez.
h.Müşteri sorumluluğunda olan ve “Kullanma Kılavuzu”nda belirtilen bakımların yapılmaması sonucu aracın yağ, hidrolik ve diğer sıvılardan herhangi birinin eksikliğinden kaynaklanan arızalar garanti kapsamına girmez.
i.Koku, parlatma amacıyla kullanılan sprey, parfüm ve benzeri maddelerin kullanımı sonucu oluşacak yüzey bozulmaları, çatlamalar ve kırılmalar garanti kapsamına girmez.
j.Aracın kullanımı sonucunda aşınan, kayışlar vb. parçalar ile filtreler, yağlar, sıvılar, ampuller, silecekler ve bunun gibi sarf malzemeleri ve lastik aksamlar, tekerlek bilyaları ve keçeleri gibi yol şart-larına bağlı olarak bozulabilecek parçalar ve bu sebeplerle ortaya çıkabilecek ayar, malzeme ve işçilik masrafları garanti kapsamına girmez.
k.Lastik, akü, klima, teyp, CD çalar, yakıt pompası, enjektör ve bunun gibi kompanentlerin arızalarında, bunların ilgili üreticilerinin-satıcılarının-servislerinin incelemesi sonucunda düzenleyeceği raporlara göre garanti kararı verilir. Hatali olduğu ilgili lastik firması uzmanları tarafından raporlanan lastikler 6ay/10.000 km. boyunca garanti kapsamındadır.

Çevreden kaynaklanan hasar ve paslanma :
a.Asit yağmuru, kimyasal maddeler ve ağaç özsuyu gibi havadan gelen maddeler, kaya, tuz, yol kay-ması, dolu, fırtına, yıldırım, sel ve diğer doğal afetlerden gelen hasarlar garanti kapsamına girmez.
b.Paslanmaya yol açabilecek maddelerin araçla taşınması sonucu oluşacak hasarlar garanti kap-samına girmez.

Dizel araçlarda DIN EN 590, Benzinli araçlarda DIN EN 228 normuna uymayan yakıtlar kullanımı nedeniyle meydana gelen hasarlar :
a.“Kullanma Kılavuzu”nda tavsiye edilen bakımların yaptırılmaması ve özellikle belirtilen yakıt haricinde ve/veya TSE’ye uygun olmayan yakıt kullanımı sonucu doğacak arıza ve hasarlar garanti kapsamı dışındadır.

Dış etkenler ve sınırlı ömürlü malzemeler :
a.Yoldan sıçrayan taş ve mıcır gibi nesnelerin boyalı yüzeyde meydana getirebilecekleri çizik, dökülme ve bundan kaynaklanan paslanma ve korozyon garanti kapsamına girmez.
b.Camlarda darbe veya taş gibi çarpma sonucu meydana gelebilecek oyuk ve çatlaklar, bundan dolayı camda oluşan çatlağın ilerlemesi ve camın kırılması garanti kapsamında değerlendirilmez.
c.Aracın üzerinde biriken çamur/toz tabakalarının uzun süre temizlenmeden bırakılması neticesinde boya ve nikelajlarda oluşabilecek sararma ve paslanmalar garanti kapsamında değerlendirilmez.
d.Araç kullanıcısının vücudunda takılı bulunan yüzük, bilezik, saat, kemer gibi aksesuarların yol açabileceği hasarlar garanti kapsamında değerlendirilmez.
e.Aracın, “Uygunluk Belgesi”nde belirtilen çerçevede ve/veya yapısından kaynaklanan ve sürüş anında meydana gelen ses ve titreşimler arıza olarak değerlendirilmez ve garanti kapsamı dışındadır.
f.Aracın normal ses ve titreşim seviyesi ile zaman içinde meydana gelebilecek, çalışan parçaların normal ölçüler içerisinde aşınması, renk değiştirme ve solma gibi ısıya bağlı deformasyonlar garanti kapsamında değerlendirilmez.

Fren balatası, silecek lastiği, debriyaj baskı ve balatası gibi sınırlı ömürlü parçalar 6 ay yada 10.000 km garanti kapsamındadır.

Bakım Harcamaları :
a.Garantinin geçerliliği için, periyodik bakımların zamanında, belirtilen kilometrelerde ve eksiksiz olarak Škoda Yetkili Servislerinde yaptırılması gerekmektedir.
b.Periyodik bakımlarda değiştirilen filtreler, yağlar, sıvılar, ampuller, silecekler ve bunun gibi periyodik bakım tablolarında belirtilen süreler içerisinde değişmesi gereken sarf malzemelerin bedeli müşteri tarafından karşılanır.

Dolaylı Harcamalar :
a.Telefon ücreti, konaklama masrafları, zaman kaybı ya da ticari kayıplar gibi dolaylı maliyetler garanti kapsamında değerlendirilmez.

Kilometresi Değiştirilen Araçlar :
a.Üzerindeki kilometre sayacının kilometresi değiştirilmiş ve/veya gerçek kilometresi tespit edilemeyen araçlar garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

Garanti Belgesi ve Bakım Kayıtları :
a.Garanti Belgesi ve Servis Planı Kitapçığı’ndaki kayıtları eksik olan veya tahrip edilen araçlar garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

E-Posta ÜYELİĞİ
KAMPANYA VE FIRSATLAR HAKKINDA BİLGİ EDİNMEKABONELİĞE KAYIT OLUN >>
Sosyal medya üzerinde bizi takip eden ziyaretçilerimizi özel indirimler ve kampanyalar bekliyor !
İNCAR GROUP - www.incar.com.tr
TÜM HAKLARI SAKLIDIR COPYRIGHT © 2012 - 2017 WEB TASARIM MEDYATÖR